Планина Маглић

Планина Маглић

Najvisočija tačka u našoj zemlji

Kada je ‘Otac nacionalnih parkova’ Džon Mur  rekao, „planine zovu i ja moram poći“, njegove riječi su se upisale u istoriju kao moto strastvenih penjača. Kao zagovornik očuvanja divljine, Mur je pomogao uspostavljanje poznatog nacionalnog parka Josemiti i vjerovatno bi se zalagao za očuvanje Nacionalnog parka “Sutjeska”, zvanog Evropski Josemiti, da je imao prilike da ga posjeti. Dok su “poplave” turista okupirale Josemiti još od Murovog vremena, naš Josemiti ostao je skriven u svojoj usamljenosti i veličanstvenosti.
 
Mističan i surov je gorostas Maglić, vrhom obavijen u gustu maglu, koja mu je ime nađenula. Magla se na ovoj dinarskoj planini može očekivati tokom čitave godine, često i na visoravni Prijevoru, koji je polazna tačka uspona na Maglić sa 1.668 metara nadmorske visine. No, ipak u toku ljetne turističke sezone i lijepog vremena, kada se ovaj gorostas pretvara u jednu dobroćudnu i širokogrudnu planinu, tad u pohod na njegove vrhove kreću stotine ljubitelja prirode, planinara i avanturista. Planinarenje na najviši vrh Bosne i Hercegovine (2.386 metara nadmorske visine) je svakako izazovno. Probijanje do Maglićevog grebena, međutim, vrijedi pogleda koji sa osjećajem pobjede duboko u nama ostavlja veličanstven utisak. Nakon osvajanja vrha, prizor koji u tom trenutku ugledate zaustavlja dah te zajedno sa tim utiskom nestaje i poslednji trag umora i napora, uloženih u višesatnog penjanje koje vrijedilo truda! Spektakularni su pogledi na okolne planine Volujak, Bioč, Zelengoru, Trnovački Durmitor, srceliko Trnovačko jezero istinski je i nezaboravan doživljaj i vrijedan planinarskog napora.

Поглед од којег застаје дах - планина која осваја вас!

Dvije glavne staze počinju od Prijevora i od Lokve Dernečišta, dok je treća popularna staza od Trnovačkog jezera. Staza sa Prijevora je ujedno i najkraći, ali i najzahtjevniji put do vrha Maglića. Staza je teška, strma, alpinističkog je karaktera, a prilikom uspona planinari su u direktnom kontaktu sa ekosistemom sipara i pukotina stijena. Izbegavajte penjanje ako je moguće nevrijeme i grmljavina. Druga staza, čija se polazana tačka Lokve Dernečišta nalazi na visoravni Vučevo, je sigurnija i manje tehnički zahtjevna, kao i treća staza koja polazi sa Trnovačkog jezera. Sve ti staze su jednako atraktivne i imaju svoju prespektivu sa pogledom na brojne okolne planine i vrhove, tako da izbor prepuštamo vama i vašim planinarskim mogućnostima.
 
Veličanstveni gorostas, prepun strmih, surovih litica i u ljetnim mjesecima prošaran je snijegom, koji se nikada ne topi. Maglić, obrastao bukovom i crnogoričnom šumom, izgrađen je od permskih stijena, bogat mezozojskim vapnencom, kamenom dijabaza i malafira, a vidljivi su i lednički tragovi. Gornja šumska granica je na oko 1.600 metara, a iznad je plato sa pašnjacima i mnogim grebenima i visovima. Podnožje planine i sve padine su bogate vodom, brojnim izvorima, a najpoznatiji je Carev Do, koji je čuven po tome što nikad ne presušuje, bez obzira na vremenske prilike. Kanjon rijeke Sutjeske razdvaja Maglić od Zelengore, zelenog planinskog vijenca pokrivenog prostranim pašnjacima. Uživajte u pogledu!